Krimi és sport. Hogy jön össze a kettő?Egyszerűen: szeretjük a jó, főleg magyar bűnügyi történeteket és rajongunk a magyar sportért.Éppen ezért azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy szerény eszközeinkkel elősegítjük a magyar bűnügyi regényekés a magyar sportkönyvek kiadását és terjesztését. Reményeink szerint e két témában partnerekre is találunk.
SPORTHISTÓRIA I/1. SZÁM
Kiadó: Sporthistória Kft.
Oldalszám: 72
Megjelenés: 2003. március 10.
Méret: 200 x 280 mm
Súly: 15 dkg
ISBN: 9 771589 072009
ISSN: 1589-0724
Címlapon: Kronberger Lili műkorcsolyázó világbajnok
Szállítás: postai úton (+105 Ft postaköltség)
SportHistória 2003/1
HAVILAP - I. ÉVFOLYAM 1. szám - 2003. MÁRCIUS
___________________________________________________________________________
Előszó
Amikor e mű szerzői útjára bocsátják nagy munkájukat, akkor én, akit arra kértek fel, hogy – mint a magyar embersport legnagyobb ágának, az úgy méreteiben, mint hívei és rajongói száma tekintetében is legnagyobb sportágnak, a Magyar Labdarúgósportnak szövetségi elnöke – írjak hozzá előszót, ezt örömmel teszem és ezt az értékes, rendkívüli alapos és nagy munkát minden magyar sportbarát figyelmébe örömmel, a legmelegebben ajánlom.
A magyar embersport nagy jelentőségéről hosszabban elmélkedni felesleges. A magyar embersport testnevelési, szociálpolitikai, kulturális, nemzeti és általános emberi jelentősége és céljai legnagyobbrészt közismertek. Fölösleges munkát végeznék tehát, ha ezekre a szempontokra és célokra külön-külön rámutatnék. Elég utalnom arra, hogy a magyar államnak a társadalom bármely osztályához tartozó minden polgára tudatában van, hogy a világon tömegeket semmivel sem lehet könnyebben megmozdítani, mit a sporttal, tudatában van annak, hogy a magyar színeket a külföld előtt semmivel sem lehet nagyobb érdeklődés középpontjá állítani, mint a sporttal.
Ma már mindenütt rájöttek arra, hogy a sport nem az egyének szórakozása, hanem a nemzetnek önmaga iránt való kötelessége. A sport ma már mindenütt nemzeti ügy, amelyet az állam, mint ilyet tartozik kezelni. Ez a felfogás nyilvánul meg abban a tényben is, hogy amíg a kezdetben a sportversenyek iránt csak a sportolókhoz közelállók, majd később fokozatosan az egyre növekvő tömegek érdeklődtek, ma már az érdeklődés ez a láza átragadt a politikusokra, a hivatalos tényezőkre is, ezzel és dokumentálódik, hogy a sportban a nemzet erőinek fenntartásáról és fejlesztéséről van szó, amely nemcsak érdeklődést, hanem támogatást is érdemel.
A sport ma már bevonult a nemzetek törvényhozásába is. Egyre több időt szentelnek a parlamentek a sportproblémák megvitatásának és keresik az utakat és módokat arra, hogy miképpen lehet a sportot nemcsak anyagilag, hanem erkölcsileg is a legmesszebbmenő támogatásban részesíteni.
Amidőn a sport tömeghajtásain kívül figyelembe vesszük azt, hogy a sport egészséget ápoló, fajtánkat edző, hírnevünket a külföldön öregbítő nagy jelentőségét meleg szeretettel és megértéssel felkarolni sohasem volt indokoltabb, mint ma, akkor ez a mű hézagpótló alkotás. A magyar akaratnak, a magyar tudásnak ezt a gyümölcsét én a legnagyobb rokonszenvvel ajánlom a magyar embersport művelőinek és az egész magyar társadalomnak figyelmébe.
Dr. Dréhr Imre
m. kir. népjóléti miniszt. államtitkár,
az MLSZ elnöke
A fent idézett sorok az 1928-ban megjelent A sport enciklopédiája (A testnevelés és testgyakorlás kézikönyve) című könyv előszavaként olvashatók. Többszöri átolvasás után úgy érezzük, hogy a fenti gondolatok akár a XXI. században is születhettek volna. Sok minden nem lehet hozzájuk tenni, legfeljebb annyit, hogy a magyar sport történetének megismerése is „a nemzetnek önmaga iránt való kötelessége”. A SportHistória című lap a maga szerény módján felvállalta ezt a kötelezettséget.
Hofmann Péter
főszerkesztő
___________________________________________________________________________
A fent idézett sorok az 1928-ban megjelent A sport enciklopédiája (A testnevelés és testgyakorlás kézikönyve) című könyv előszavaként olvashatók. Ma, a SportHistória első számának megjelenése után tizenhárom és fél évvel (2016. október 14-én) az egykori államtitkár és MLSZ-elnök gondolatai még aktuálisabbak lettek. Bármelyik magas polcra ültetett sportvezető, netán parlamenti képviselő nem vallana vele szégyent, ha beszédébe beilleszteni dr. Dréhr Imre szavait.
Hofmann Péter
a SportHistória volt főszerkesztője
___________________________________________________________________________
Tartalomjegyzék
Az ókori olimpiák létrejötte és kialakulása (sorozat).
125 éve született Hajós Alfréd.
100 éves a Nemzeti Sport (sorozat).
Labdarúgás: a Magyar Kupa története 1926-2003 (sorozat).
Labdarúgás: két Eb-selejtező mérkőzés (Lengyelország-Magyarország,
Magyarország-Svédország), amelyen minden eldőlhet.
Százéves a Tour de France (sorozat).
Fausto Coppi, az első kerékpáros király.
Műkorcsolya: magyar éremeső az első világbajnokságokon.
Magyarország első világbajnoka: Kronberger Lili.
Súlyemelés: éremhalmozó magyarok.
Az erős emberek főnöke.
Interjú Aján Tamással, a Nemzetközi Súlyemelő-szövetség (IWF) elnökével.
Súlyemelő Európa bajnokaink.
Földi család: huszonhat Európa-bajnoki aranyérem.
Atlétika: aranyérmesek és magyar helyezettek
a fedett pályás világbajnokságokon.
I. Téli Főiskolai Világbajnokság: 1. Magyarország.
Sportlexikon: húsz éve hunyt el dr. Csanádi Árpád.
A magyar sport kincsestára (sorozat).
A Rádióhírmondó jelenti…
75 éve mondtak először sporthíreket a Magyar Rádióban
Híres futball-arénák (sorozat).
Szokoly Alajos az olimpiák egyes számú versenyzője.